Poremećaji Govora I Jezika

Logoped

se bavi pre svega detekcijom, dijagnostikom, prevencijom, terapijom (habilitacionim ili rehabilitacionim radom) dece i odraslih sa verbalnim i/ili neverbalnim komunikacijskim smetnjama, kao i savetodavnim radom.

Postoje različite vrste poremećaja govora i jezika kod dece. Neophodno je da roditelj na vreme prepozna ove poremećaje i da se obrati logopedu.

Smetnje sa glasom, govorom i jezikom, sluhom, smetnje u čitanju, pisanju i računanju. Logoped pomaže u otklanjanju ili značajno ublažava razvojne govorno-jezičke smetnje(habilituje razvojne govorne smetnje ili rehabilituje oštećene funkcije patologije verbalne i neverbalne komunikacije) bilo kod koje razvojne patologije:pervazivne, gnosogene, sociogene, psihogene patologije verbalne komunikacije, razvojne patologije verbalne komunikacije, ADD/ADHD, tikova i produženog dnevnog i noćnog umokravanja.Takođe vrši rehabilataciju navedenih sredstava verbalne komunikacije kod odraslih.

Karakteristično za ovu patologiju je oštećenje socijalnih interakcija i obrazaca verbalne i neverbalne komunikacije kao i oskudan i stereotipan repertoar interesovanja i aktivnosti.

Autizam se definiše i dijagnostikuje na osnovu prisustva tj. neprisustva odredjenog ponašanja. Ipak, definicija spektra autističnog poremećaja može da se nazove i trijadom oštećenja:

  • oštećenje verbalne i neverbalne komunikacije
  • loša socijalna interakcija
  • odsustvo imaginacije (nesposobnost igranja zamišljenih tkzv.kobajagi igara)

Karakteristično je da se dete do jednog perioda normalno razvija, prohoda, počinje sa progovaranjem.U periodu od 15. do 18. meseca dolazi do regresije ili stagnacije u govoru i promena u ponašanju. Javljaju se stereotipni pokreti prstima ili telom, preterana osetljivost na zvučne ili druge stimuluse,opsesivna potreba za ritualom (da se stalno odredjene radnje obavljaju na isti način,da se do jednog mesta uvek ide istim putem), fascinacija tv reklamama.

Jedan od prvih znakova karakterističnih za autizam je izostanak ponašanja pokazivanja prstom u pravcu predmeta, tj. nedostatak tzv. „zajedničke pažnje“.Ovi mališani nikada ne gledaju u istom pravcu u kom gleda roditelj.

Termin „Aspergerov sindrom“ uveden je u cilju dijagnostičkog razlikovanja sposobnijih autističnih osoba koje se nisu uklapale u opis „udaljenog, distanciranog, sa nedovoljno razvijenim govorom i bez kontakta očima“.

Osnovne karakteristike:

  • Govor se razvija na vreme, bez kašnjenja, stereotipan sa neobičnim sadržajem i monotonim glasom
  • Nerazvijena facijalna gestikulacija
  • Socijalne interakcije siromašne bez empatje (prepoznavanje tuđih osećanja i namera)
  • Uživanje u repetitivnim radnjama
  • Nespretni motorni pokreti, bizaran stav i prisustvo stereotipija
  • Dobro mehaničko pamćenje i ograničena interesovanja
  • Česte savant sposobnosti (izraziti talenti)

Kod dece sa hiperaktivnošću sa ili bez poremećaja pažnje(ADD/ADHD), dece sa simptomima pervazivnosti (simptomima iz autističnog spektra), raznovrsnih smetnji glasa, u našem edukativno-terapijskom centru sprovode se po individualno prilagođenom programu logopedsko-psihološki tretmani.